Site icon Nziv.net

איראן: עדכון למתרחש ביום השנה לרצח מהסא אמיני

בכל העולם מדברים על יום השנה לרצח מהסא אמיני שנעצרה ע"י משטרת המוסר כי החיג’אב שלה "לא היה מונח כראוי", ומספרים לנו על הפגנות ועצרות מחאה רבות בכל רחבי העולם להבעת תמיכה בעם האיראני ובמחאתו לחופש נגד המשטר, ואפילו סיפרו לנו על שקראו על שמה של מהסא פארק בפריז, או כיכר בעיר אחרת, או שינו את שמו של רחוב בעיר זו או אחרת לשם הטרנדי והחם בחדשות, ועכשיו כולם מרוצים שהם עשו מעשים יפים למען העם האיראני "והראו למשטר" שהם ממש כועסים על המולות…

ישנם גם דיווחים על הפגנות מחאה ברחבי איראן, על עימותים של מפגינים עם כוחות המשטרה הרבים שלצידם כוחות רבים של אנשי בסיג’ ובריונים מכוחות אחרים של משמרות המהפכה, על שאיראנים הציתו מבנים השייכים למשמרות המהפכה ונקודות משטרה, ועל מעצרים רבים שבוצעו בקרב מפגינים ומוחים, שחלקם נעצרו בביתם גם אם לא יצאו לרחוב להשתתף בהפגנה.

קרדיט: איראן ואייר

 

בחלק מהדיווחים גם סיפרו לנו שבריוני המשטר עצרו את אמג'ד אמיני, אביה של מהסא אמיני, נחקר ושוחרר למעצר בית, היו גם דיווחים על שנאסר גם על בני משפחה אחרים לצאת מביתם, והיו גם דיווחים שידעו לספר לנו על שנחקר והוזהר שלא לערוך טקס זיכרון לציון יום מותה של מהסא, ודיווחים שהוסיפו שלאחר שנחקר והוזהר, הוא הוחזר לביתו. אציין שמיד לאחר מכן יצאו דיווחים מטעם שופרות המשטר, המכחישים את מעצרו.

אזכיר לכם שכבר סיפרתי לכם על מעצרו של סאפא עלי, הדוד של מהסא אמיני, ושהמשטר עצר בשבועות האחרונים בני משפחה רבים של קורבנות המחאה.

קרדיט: אלמג'אלה

 

פחות מספרים לנו על שבהתנגשויות של מפגינים עם כוחות המשטרה ושאר בריוני המשטר, היו מקרים בהם בריוני המשטר היכו מפגינים, ובחלק מההפגנות הוכו באכזריות ואלימות רבה, עשרות רבות ואף מעל למאה מפגינים בכל הפגנה, וגם פחות סיפרו לנו על המקרים של ירי במפגינים שחלקם פונו לבתי חולים וחלקם נעצרו פצועים.

גם פחות סיפרו לנו בעיתוני העולם שבריוני המשטר ממשיכים לחלל את קברי קורבנות מחאת החופש, ושביום השנה לרצח מהסא אמיני, הם החליטו להרוס את חלקת הקבר של ניקה שאקרמי (نیکا شاکرمی = Nika Shakarami) שלאחר תחילת מחאת החופש, נעצרה, עונתה ונרצחה במכות רבות של חפץ כהה בראשה, ובמותה הפכה גם היא לאחד מסמלי מהפכת החופש והדרישה להחלפת המשטר. בריוני המשטר הגיעו לקברה, ריססו צבע שחור על המצבה, שברו את ראש המצבה עם תמונתה של ניקה, שברו ועקרו עצים שניטעו ליד הקבר.

וייתכן שגם לא שמעתם שסוחרים רבים שבתו היום ולא פתחו את החנויות והבזארים, ולא רק בלפחות 18 מערי מחוז כורדיסטן, אלא גם בעשרות רבות של ערים נוספות ברחבי באיראן, וגם לא מספרים לנו ששביתת המסחר מתקיימת למרות איומים שהמשטר הפיץ בקרב הסוחרים בשבועיים האחרונים.

 

אני משער שגם לא שמעתם על שהאסירות בכלא קרצ'אק (زندان قرچک =Qarchak Prison) שליד העיר ורמין (ورامين = Varamin) שבמחוז טהראן, בו מוחזקות אסירות פוליטיות, פתחו במחאה ובמהלכה הוצתה שריפה, ושבריוני היחידה המיוחדת של הכלא, פרצו לאגפים והיכו באכזריות ופצעו אסירות לא מעטות וחלקן נורו באש חיה. (והעולם? שותק כתמיד)

יש עוד סיפורים רבים שלא מספרים לנו על מה שקורה באיראן, ורק התחלתי לעבור על מה שעולה ברשת על התרחשויות היומיים האחרונים באיראן, והמעט שהזכרתי הוא רק קצה קצהו של המתרחש ולא קרוב לסיקור תקציר האירועים, אבל מהמעט שראיתי עד כה, אני יכול לומר שימים קשים עוברים על משטר המולות, והימים האלה עוד לא הסתיימו. אמשיך לעקוב אחר המתרחש באיראן, ואספר לכם מעט ממה שראיתי, בפעמים הבאות.

ליבי עם העם האיראני, ואני מאחל להם שיזכו לחופש ולהחליף את משטר המולות שהורס להם את המדינה.

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון   קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות

Exit mobile version