התנכלויות רחבות היקף נגד פליטים סורים בקפריסין

עוצמת העימותים נגד פליטים סורים בצד היווני של קפריסין גברה, כאשר העיר לימסול הייתה עדה להתקפה על מסגד קופרולו איברהים אגה וחנויות סוריות שם, אתמול, לאחר תקיפת רעולי פנים על הסורים באזור קלוראקה. של העיר פאפוס, מערב קפריסין, בשבוע שעבר.

לפי העיתון Hurriyet הטורקי, גזענים מקומיים הפכו את עיר התיירות לימסול לאזור מלחמה, ותקפו פליטים ומקומות עבודתם, לפני שמשטרת קפריסין הודיעה כי לפחות 5 בני אדם, רובם סורים, נפצעו. המשטרה עצרה 13 בני אדם בקשר לאירועים, ולאחר מכן התקיימה הפגנה אלימה נגד פליטים ומהגרים שאורגן על ידי ארגון "עלם" הגזעני, שהפך תוך זמן קצר לאירוע של תקיפת זרים. 

כ-200 רעולי פנים קראו קריאות גזעניות והתחלקו לקבוצות קטנות בצורה מאורגנת, במהלכה תקפו את מקומות העבודה של זרים, בעיקר סורים, בשוק לימסול. אחת מקבוצות הימין הקיצוני השליכה גם בקבוקי תבערה לעבר השוטרים, היכו 5 זרים שהלכו ברחוב, וכתוצאה מכך הם נפצעו. 

 

העיתון ציין כי הגזענים מנעו מעיתונאים לסקר את האירועים, על רקע כישלון המשטרה הקפריסאית לעצור אותם ולמנוע אירועי תקיפה. התוקפים גם קראו קריאות גזעניות ולא היססו לתקוף זרים שמסתובבים באזור. הם זרקו חפצים כבדים ובקבוקי תבערה, הציתו פחי אשפה ושרפו מכוניות.

מפלגות האופוזיציה האשימו את משטרת קפריסין היוונית בעמידה מנגד ואי מניעת מתקפות אלו, בעוד שמנהיג קפריסין היווני, ניקוי כריסטודוולידס, גינה אירועים מסוג זה, וקרא לממשלה לקיים ישיבה שלא מן המניין, וקבע כי לנושא אין שום קשר להגירה בלתי חוקית. הבכיר הקפריסאי אמר שהם יודעים היטב מי מעורב בעניינים הללו והבטיח שהם ייחשפו, גם אם יהיו רעולי פנים, והם יועמדו למשפט. כמו כן יינתן פיצוי כספי על נזקים למקומות העבודה השרופים וההרוסים.

האופוזיציה טענה כי ההפגנות הפכו להתקפות על חפים מפשע, וכי הממשלה לא מסוגלות להגן על תיירים המגיעים למדינה , והאשימה את ארגון "אילם" הגזעני בתכנון אירועים אלו ובהצתת מסגד קופרולו איברהים אגה בעיר  לימסול.

קרדיט: בלדי ניוז  קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות