מהי, בין היתר, אותה טעות הגורמת לנו להזדקן מהר יותר?

למרות שגורמי ההזדקנות עדיין לא מובנים במלואם, מומחים מחלקים אותם לשתי קטגוריות, אנדוגניות ואקסוגניות.

הזדקנות פנימית נובעת מגורמים גנטיים, בעוד שהזדקנות חיצונית יכולה להיות מיוחסת לבחירות אורח חיים כגון צריכת אלכוהול, עישון, דיאטה, פעילות גופנית ומתח.

הרופא הגרנטולוג ניל בולפין אומר ל-NBC שיש סיבה חשובה שיכולה להיחשב לטעות מספר אחת שאדם עושה שמובילה להזדקנות מהירה יותר, והיא חוסר שינה.

לגבי הסיבות לכך ששינה היא אחד הגורמים החשובים ביותר להזדקנות, בולווין מוסיף כי ישנן עדויות רבות לכך ששינה טובה היא המפתח לחיים בריאים.

 

שינה מובילה להפעלה מחדש של הגוף, ומומחים מציינים שבדרך כלל שינה של שבע עד שמונה שעות בלילה מסייעת לשפר את בריאות התאים והרקמות, תפקודים קוגניטיביים, חיסון, רמות אנרגיה ומטבוליזם.

בינתיים, חוסר שינה יכול לגרום למגוון של בעיות בריאותיות, כגון לחץ דם גבוה, דיכאון, השמנת יתר, שבץ, סוכרת ומחלות לב, אומר בולפין.

חוסר שינה עלול להוביל גם לקמטים ולעור רפוי, בנוסף להשפעות קצרות טווח של פגיעה קוגניטיבית, אשר בתורה מובילה לירידה במיומנויות מוטוריות, עיבוד מידע איטי יותר והפחתת טווח הקשב והיכולות הרגשיות.

בטווח הארוך, בעיות שינה יכולות להגביר את הסיכון לירידה קוגניטיבית, זיכרון לקוי, מחלת אלצהיימר וירידה בחסינות.

 

בולפין אומר שהשינה מספקת היא הצעד הראשון להאטת ההזדקנות וממליץ לעשות שינויים פשוטים באורח החיים כדי לשפר את איכות השינה.

ראשית, בולפין ממליץ לקבוע לוח זמנים קבוע לשינה מכיוון שזה עוזר לשמור על קצב יממה טבעי.

שנית, להיחשף לאור השמש כל בוקר זמן קצר לאחר ההתעוררות, כי הדבר מאפס את השעון הביולוגי של הגוף ועוזר להירדם מהר יותר בלילה.

שלישית, הימנעו מקפאין במשך שמונה שעות לפני השינה ומאלכוהול במשך שלוש שעות לפני השינה.

רביעית, צמצמו את השימוש בטלפון לפני השינה מכיוון שחשיפה לאור כחול הנפלט ממסך הטלפון משפיעה לרעה על השינה.

חמישית, הקפידו על שגרה מרגיעה לפני השינה, כמו קריאת ספר או אמבטיה חמה כדי לשלוח מסר לגוף שהגיע הזמן להירגע, מה שמקל על השינה.

שישית, השתמש במצעים נוחים, סדינים, מסכות עיניים או כל דבר אחר שעוזר לך להרגיש נינוח.

نمط الحياة الصحي - النوم

קרדיט: אלחורה      קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות