צבא ארה"ב קונה 3 סוללות נוספות של "כיפת ברזל" הישראלית

חיל הנחתים האמריקאי הודיע ​​היום, שבת, כי ירכוש שלוש סוללות של הגרסה האמריקאית של מערכת "כיפת ברזל", בעסקה שערכה צפוי להגיע לכמה מאות מיליוני דולרים. כך, החברות הישראליות לפיתוח מערכות ההגנה האווירית רשמו הישג מסחרי נוסף, לאחר שגרמניה קיבלה את אישור ארה"ב לרכוש את מערכת החץ 3 תמורת 3.5 מיליארד דולר, ופינלנד רכשה את מערכת "קלע דוד" של רפאל תמורת 350 מיליון דולר.

לפי הודעת ממשלת ארה"ב, העסקה תכלול כ-2,000 טילי תמיר ו-44 משגרים וכן מערכות בקרה ופיקוד. החוזה ייחתם ישירות עם חברת ריית'און, יצרנית טילי הפטריוט ושותפה של רפאל בייצור כיפת ברזל וקלע דוד. חלק ניכר מהייצור יתבצע בארה"ב ולא במתקני רפאל בישראל, ובניגוד לכיפת ברזל המופעלת על ידי חיל האוויר, המערכת האמריקנית תצויד גם במכ"ם אמריקאי, ולא במכ"ם ישראלי המיוצר על ידי התעשיה האווירית.

 

זו הרכישה השנייה של כיפת ברזל ע"י האמריקאים. בשנת 2019, צבא ארה"ב רכש שתי סוללות כיפת ברזל, בתצורתן הישראלית, תמורת 340 מיליון דולר. עם זאת, העסקה, שיצאה לפועל לאחר לחץ כבד של חברי קונגרס פרו-ישראלים, לא הביאה לכך שהצבא ישתמש במערכת הישראלית, בטענה כי רפאל סירבה לספק לו את הקודים שיאפשרו לו להשתלב באופן מלא עם המערכות הקיימות אצלה.

 

העסקה החדשה נובעת מצורך מבצעי אמיתי של חיל הנחתים, שהוא חוד החנית של כוחות היבשה האמריקאיים, במערכת שתגן על כוחותיו מפני טילי שיוט, מל"טים, רקטות ופגזי ארטילריה.

הנחתים כבר ערכו שני סבבי ניסויים באמצעות מיירטי תמיר, והרשימו את האמריקנים ביכולתם ליירט טילי שיוט ומטרות אחרות. בניגוד למערכות שרכש הצבא, מערכת חיל הנחתים, המכונה MRIC, נשענת על המכ"מים ומערכות הבקרה של התעשייה הביטחונית האמריקנית, שסייעו להעביר את רכישת המערכת בוושינגטון המבוססת על מיירטים ישראליים. מערכת כיפת ברזל פותחה על ידי תאגיד רפא"ל ומשרד הביטחון.

בסיסי צה"ל ויישובי ישראל היו חשופים לפגיעת רקטות, בעקבות ירי רקטות מעזה. עמיר פרץ הסכים לפתח את המערכת כשהיה שר ביטחון, למרות התנגדות הצבא הישראלי, וב-2011 ביצע את היירוט הראשון שלו מעל אשקלון. עד כה השלימה המערכת למעלה מ-2,400 יירוטים מבצעיים, עם אחוזי הצלחה של יותר מ-90 אחוז.

משרד הביטחון הישראלי מסכים לספק למרוקו מערכות הגנה אוויריות "כיפת ברזל", מכ"ם "אורן ירוק" ומערכת ההגנה ארוכת טווח נגד טילים בליסטיים "חץ".

קרדיט: ערביכ דפנס    קרדיט לתמונה: התעשיה האווירית לישראל