דיווח: ירדן עשויה לבקש מארה"ב אזורי חיץ לאורך גבולה עם סוריה

העיתון "אינדיפנדנט" האנגלי  כתב כי ירדן עשויה לבקש מארה"ב ומרוסיה בעתיד לאבטח אזורי חיץ לאורך הגבול שלה עם סוריה, במקרה והברחות הסמים המסיביות תימשכנה.

העיתון הוסיף כי דיווחים בעיתונות האמריקנית דיברו על האפשרות שארצות הברית תשתתף עם ירדן במלחמתה בסמים, אך תחת המטרייה של שיתוף פעולה בינלאומי למאבק בפשע מאורגן וסמים, במיוחד כאשר צבא ירדן עוקב אחר יותר מ-160 רשתות בסוריה הפועלות להבריח סמים למדינות שכנות.

מומחה לענייני צבא, האלוף לשעבר בכוחות המזוינים הירדני, מאמון אבו נוואר, אמר כי השתתפות בפועל של כוחות ארה"ב במלחמה נגד הברחות סמים דרך בסיס "אל-תנף" הממוקם על אדמת סוריה עשויה לתרום למודיעין לסיכול ההברחות. 

 

אבו נואר ציין כי משטר אסד לא יפסיק לתמוך בהברחות סמים, כי באמצעותו הוא שולח מסרים פוליטיים למדינות השכנות ולארה"ב, במטרה להפסיק את סנקציות "קיסר"  נגדו ולקבל תמיכה בינלאומית לשיקום סוריה.

אבו נואר הסביר שמה שקורה הוא "סחיטה פוליטית", וירדן זקוקה לתמיכה מבעלי בריתה ולמאמץ בינלאומי ואזורי מכיוון שבעיית הברחת הסמים הסורית כבר אינה בעיה ירדנית פנימית, אלא משפיעה על ביטחון האזור כולו.

 

הוא ציין כי כל השתתפות אמריקאית במלחמתה של ירדן נגד הברחות הסמים באה במסגרת הסכם ההגנה המשותף בין וושינגטון לעמאן שנחתם ב-2021 וקובע את נוכחותם של כוחות אמריקאים על אדמת ירדן, במטרה להתמודד עם אתגרים ביטחוניים באזור וחיזוק היציבות של המדינה הערבית הזו.

במהלך השנים האחרונות, ירדן הייתה עדה להברחת מיליוני כדורים נרקוטיים שהגיעו מסוריה, שם שולטים המיליציות האיראניות ודיוויזיה 4 של כוחות המשטר בצד הסורי של הגבול, והן מעורבות ישירות בפעולות ההברחה. הממלכה מאשרת כי 85 אחוז מהסמים שנתפסו היו מיועדים להברחה אל מחוץ לירדן, במיוחד לסעודיה ולמדינות המפרץ.

קרדיט: בלדי ניוז   קרדיט לתמונu,: דובר צבא ירדן