המשטר הסורי מוכר אתרי עתיקות לסוחרי נדל"ן לפרוייקטים של בניה

גב' רביע סאכר, המתעניינת בעתיקות והיסטוריה ומתגוררת בנפת א-סויידה,שבדרום סוריה, חשפה מכירה של אתר ארכיאולוגי במרכז העיר א-סויידה, שם ייבנו "מגדלי בטון". 

גברת רביע אמרה בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה, "לאחר הפריצות המסיביות והפשיעה ברחוב המרכזי של העיר שניתקו את המרקם ההיסטורי של העיר א-סויידה, מורשת אנושית שראשיתה אלפי שנים קודם, נהרסת, על מנת להקים במקומו מגדלי בטון מטופשים לטובת כמה אנשים שיהנו מרווחים גדולים".

 

היא הוסיפה כי "הפלישות הללו הובילו לעיוות המראה של המקום ההיסטורי, העשיר במבנים ארכיאולוגיים, חלקם מתחת לאדמה וחלקם מעליו", וציינה כי "תוכניותיהם נשמרות על ידי מנהלת העתיקות והמוזיאונים ב- מרשם האתרים הארכיאולוגיים, ורובם ממוקמים בדרום השכונה הביזנטית של העיר עם מרקם ייחודי של מבנים היסטוריים ודתיים חשובים", תוך ציון כי "מתחת לאנדרטאות הללו נמצאים מבנים היסטוריים עתיקים מהם, המתוארכים לפעמים לתקופות היסטוריות מוקדמות."

בהודעתה שאלה, "אם יש צורך לשנות ולהשקיע במבנים אלו בעלי אופי ייחודי, מהן אסטרטגיות התכנון העירוני ותפקידן של הרשויות העוסקות בשימור מורשת זו? האם לא נוכל לשוות פנים יפות לעיר המשלבת מורשת ומודרניות על ידי ניצול החומרים בשטח, ושימוש מחדש בהם ,  ואיך נוכל להפוך את העיר שלנו ליעד תיירותי העשיר באתרי מורשת, ונחשב להשקעה כלכלית לטובת כולם, במקום אותם מעטים המנצלים והורסים כל מה שיפה?

היא סיכמה את הפוסט שלה באומרה: "אתר ארכיאולוגי נמכר לאחרונה באותו אזור למשקיע, והוא ייהרס כדי לבנות מגדל דירות חדש. האם יש דרך לעצור את הפלישה הזו?"

המשטר הורס ומוכר בכוונה אתרים ארכיאולוגיים סוריים על מנת לגייס כסף. לאחרונה הוא גירש את כל בעלי המלאכה בהוספיס סולימניה בדמשק, בטענה שיש כוונה לשקם את השוק במשך שנתיים, מבלי לפרט מה כולל הפרויקט .

בשנה שעברה חשף העיתונאי הסורי נידאל מעלוף את פירוקו ומכירתו של בית דמשקאי, השייך לשליט הראשון של מדינת דמשק, חאקי בן עבד אל-קאדיר מואיד אל-עזם.

העיתונאי ציין כי הבית נמכר ומוצג כעת במוזיאון פרטי של השייח' פייסל בן קאסם אל תאני בקטאר.

קרדיט: בלדי ניוז