התקופה שבין ה-27.7.23 ל- 10.8.23 אצל שכנינו הפלסטינים

גם בשבועיים שחלפו היכה הטרור הפלסטיני לא מעט. בלט פיגוע בתל אביב, שכתוצאה ממנו נהרג סייר הפיקוח העירוני חן אמיר הי"ד, שמנע בגופו פיגוע גדול. את הפיגוע ביצע מחבל מוכר מהכפר רמאנה בגזרת ג'נין, שפעל כמבוקש תקופה ארוכה בלא שכוחותינו הצליחו ללכדו, או למנוע את הגעתו לתוך תחומי הקו הירוק. לצד אלה נרשמו בין היתר פיגוע בקניון מעלה אדומים, שהסתיים עם מספר פצועים ופיגוע ירי ליד הישוב חמרה שבבקעת הירדן, סמוך למקום בו נרחצו בנות משפחת די הי"ד. בחסדי ה' הפעם נרשמו רק פצועים קל.

הנה תמונות מחלוקת בקלאוות בג'נין לאחר הפיגוע בתל אביב:

https://www.facebook.com/100000495733391/videos/1158606715530052?idorvanity=357103281849

 

גם ברחבי איו"ש נמשכים עימותים אלימים בין כוחות הבטחון הישראליים למחבלים, ונרשמו בהם מספר מצומצם של הרוגים פלסטינים בין היתר בטול כרם, שכם, מחנה הפליטים עקבת ג'בר ביריחו, בית לחם ובאזור ג'נין. צה"ל פעל בשבוע האחרון פעמיים בעיר ג'נין, וכן חיסל חוליית טרור של הג'האד האסלאמי ממחנה הפליטים ג'נין בדרך לפיגוע בעת ששהתה בכפר עראבה, הסמוך לג'נין. במחנה הפליטים ג'נין צה"ל עדיין נמנע מלטפל.

הנה תמונות מחיסול החוליה בכפר עראבה:

יתר על כן, הקבינט הישראלי מנסה לקדם שורה של הקלות כלכליות לחיזוק מעמד הרש"פ, למרות שברור שמדובר ב"גוף מת". חשוב לציין, שגם בצה"ל והמשלה מבינים שאין לרש"פ כל משמעות בעצירת הטרור ואנשיה אף שותפים מלאים בקיומו. את ההסבר לנסיון להעניק הקלות לרש"פ צריך לחפש כנראה במערכת היחסים עם הממשל האמריקאי ולא עם הפלסטינים, וכמובן במה שנוגע למגעים לקידום יחסים דיפלומטיים עם בית המלוכה הסעודי.
בתוך כך, המגעים עם ישראל בתיווך אמריקאי מביאים להמשך מתיחות של הרש"פ מול יתר ארגוני הטרור, נוכח הנסיון של מנגנוני הרש"פ להפגין עמידה בהתחייבות לבלום את הטרור.

הנה תמונות ממעצר צעיר בידי מנגנוני הרש"פ בג'נין:

https://www.youtube.com/shorts/03yoGaW6CsU?feature=share

 

ועוד השבוע: בעימות בין רועי צאן יהודים לתוקפים מהכפר בורקא שממזרח לראמאלה נהרג מחבל לאחר שפצע באבנים באורח קשה מתיישב יהודי. למרבה הפלא המשטרה הכריזה על הפצוע כעצור וחשוד ברצח למרות ההוכחה הברורה שנחרתה בראשו שמדובר בהגנה עצמית. אציין שמדובר בצעיר מהישוב עפרה ואביו הינו ידיד אישי. ואני מתפלל בכל לבי לרפואתו השלמה.
ולצד העשיה כביכול נגד הטרור מצד הרש"פ (עשיה חסרת משמעות בפועל) התקים בשבוע שעבר מפגש של יו"ר הרש"פ אבו מאזן וראש הלשכה המדינית של חמא"ס אסמאעיל הניה בלשכת נשיא תורכיה רג'יפ ארדואן. יממה לאחר מכן התקיים בקהיר מפגש ראשי הפלגים הפלסטיניים ובכללם כולל הניה ואבו מאזן. בנאומו בכינוס זה קרא אבו מאזן למאבק עממי משותף בכיבוש והתלכדות מאחורי אש"ף כדי לסיים את הפילוג.

מנגד קרא אסמאעיל הניה לרפורמה ובחירות למוסדות אש"ף. ברור שהמפגש לא הניב תוצאה משמעותית של פיוס פנים פלסטיני וכל מטרתו להוריד את הלהבות במתיחות בין הפלגים. אל דאגה, לכשתיווצר הזדמנות, כל צד ישליך בשמחה את יריביו מהמגדלים של עזה וראמאללה פעם נוספת.
ביטוי לכך שהמתיחות הבינאירגונית נותרה בעינה ראינו השבוע בעימותים בין אנשי פת"ח וחמא"ס באוניברסיטת חברון. בחמא"ס שלחו בעיקר סטודנטיות כדי להביך את הפת"ח ולאחר מספר ימים הושג הסכם פיוס בין הצדדים.

הנה תמונות מהעימותים:

ובעזה התקיימו בשבוע שעבר הפגנות נגד שלטון החמא"ס. ההפגנות החלו לאחר מות עתונאי של אלג'זירה בח'אן יונס בעת סילוק חומת אבן של ביתו בידי טרקטור של עיריית ח'אן יונס. עיריית ח'אן יונס קיבלה אחריות לארוע והתפטרה, ובהמשך ועדת חקירה מטעם חמא"ס הטילה עליה את האחריות לפרשה, ואז התקיים מפגש סולחה בין המשפחה לראשי החמא"ס. יומיים לאחר מכן, פרצו הפגנות על פי קריאת פעילים מזוהי פת"ח תחת הסיסמא "רוצים לחיות". חמא"ס כהרגלה הצליחה לצמצם את ההפגנות לשטחים מוגדרים, ויממה לאחר מכן הוציאה הרבה יותר מתומכיה להפגנות תמיכה בהתנגדות הפלסטינית ובחמא"ס. בהמשך נעשו עוד שני נסיונות להוציא הפגנות נגד החמא"ס בעזה, והפעם היו אנשי החמא"ס מוכנים ובלמו את הנסיון בראשיתו. אפשר לומר שההפגנות נגד החמא"ס היו חסרות השפעה של ממש.

הנה תמונות מההפגנות בעזה:

https://www.youtube.com/shorts/ML4OwTuK50k

 

ועם זאת, על רקע המחאות קטר מסכימה לממן את הפעלת היחידה הרביעית בתחנת הכח של עזה, כדי להקל על מצוקת החשמל. אספקת החשמל צפויה לגדול ל-8 שעות חיבור ו-8 שעות ניתוק. העשירים ואשי החמא"ס יהנו מאספקה כמעט רצופה בזכות רשת הגנרטורים הפרטיים שאנשי החמא"ס חייבו את בעליהן להוריד את מחיר האספקה מהן.
במקביל, מדווח על מצוקת מים חריפה במגזר הכפרי באיו"ש, בדגש על גזרת חברון, כתוצאה מגניבות מים לא פוסקות באזור:

 

במישור הפנימי בלטו ירי על עיריית וראש עיריית ג'נין, בשל נסיונו לבצע רה ארגון בניהול השוק. כן בוצע ירי והושלכו מטענים על מפקדת המנגנונים בג'נין בתגובה למעצר מספר פעילי טרור זוטרים בידי המנגנונים.

הנה תמונות:

 

בגזרת חברון שוב נשדד בנק בידי חמושים. גם הפעם נמלטו השודדים עם כמה עשרות אלפי שקלים. מנגנוני הרש"פ יודעים היטב את זהותם, אך לא מצליחים ללכדם, בעיקר משום שהם נמלטים לשטחי ישראל.
בהקשר אחר, בלטו בשבוע שעבר קרבות ירי ונ"ט של אנשי פת"ח מול אנשי "אלקאעדה", במחנה עין אלחלוה בלבנון. בלט, כי למרות העליונות המספרית ידם של הסלפים היתה על העליונה. בימים האחרונים חזר השקט עד לסבב הבא.
ולסיום: הנהגה חדשה לאסירי הגא"פ: "אנס ג'ראדאת משלח מתאבדים מג'נין וסאמח שובכי מראשי הגא"פ במחנה הפליטים ג'נין בחומת מגן. סה"כ 11 חברי הנהגה.

עד כאן להשבוע: שבת שלום.

קרדיט: יעקב סבג – לשעבר יועץ לענייני ערבים ביחידות המנהל האזרחי בעזה ואיו"ש    

קרדיט לתמונות ולסרטונים: רשתות חברתיות  קרדיט לתמונת השער: ויקיוואנד