"הונאת התפוח"– על סרטוני הלוחמה הפסיכולוגית של חיזבאללה

אתמול (12.7.23) פירסם חיזבאללה סרטון שישי מסוגו שמכין בלבנון בעבורו אותו בית ההפקה עצמו.
סדרת סרטוני הפרופוגנדה הללו שהחלה במאי 2020 מכוונת בעיקר לקהל הישראלי אך מנסה להעצים את כוחו של חיזבאללה גם אל מול קהל בינלאומי ולבנוני ביתי.
הסרטונים מתפרסים מעת לעת בסמוך למועד חיזבאללאי חשוב או בהקשר של מתיחות בטחונית מציגים קומץ לוחמי חיזבאללה ויזואלי להפליא המצויד ומתאמן באופן ובסגנון דומה ללוחמי כוחות למבצעים המיוחדים המערביים.

בסרטון הראשון בסדרה (שהתפרסם במאי 2020) הודגמו על ידי צוות ההפקה המדובר יכולות טקטיות בסגנון יחידות ה SWAT המערביות כלומר לחימה בטווח קצר (CQB )המדגימה יכולות סלקטיביות בזיהוי עמית מול טורף ואי פגיעה בבלתי מעורבים .

בסרטון השני (שהתפרסם במאי 2021) מבצעים הלוחמים תרגילים טקטיים באמצעות כלי רכב מהירים כגון אופנועים ורכבי 4×4 תוך הדגמת יכולות נהיגה מבצעית וירי .

בסרטון השלישי (שהתפרסם בפברואר 2022) מצטלמת קבוצת לוחמים במרומי פסגה מושלגת כאשר היא מבצעת תמרוני סקי טקטיים , ירי אל עבר מטרות ושימוש בכלי רכב ייעודיים לשלג (חתולי שלג) .

בסרטון הרביעי (1.1.23) מוצגת כביכול יכולת פריצה של חומת הגבול עם ישראל באמצעות מטען ייעודי ופגיעה בדגם של טנק ישראלי וברכב ישראלי אזרחי בעל לוחית רישוי צהובה.

בסרטון החמישי (30.3.2023) מצולם הכוח כאשר אחד מאנשיו מדבר כביכול עברית ומאיים על ישראל.

הסרטון השישי ( 12.7.2023) מציג לוחמי חיזבאללה יורים בכלי נשק מסייעים כמו רובה צלפים 5000t ומקלע כבד nsv או טיל נ"ט סאגר 3at ( כולם מתוצרת רוסית ), ונעים בתוך תווך תת קרקעי, הסרטון עושה שימוש משני בקטעי וידאו שצולמו במהלך המפגן האחרון שעשה הארגון בלבנון (21.5.2023).

 

מניתוח כלי הנשק הטקטיקות המופיעים בסרטונים ניתן להסיק את המסקנות הבאות:
רוב רובם של כלי הנשק שמופיעים בסרטונים הינם כלי נשק ייחודיים אשר אינם משמשים את כוחות חיזבאללה הרגילים ואף לא את כוחות רדואן (למשל קלצניקוב מדגמים מתקדמים כמו m74 ak המצויד במטול רימונים 30 מ"מ -25GP או במשתיק קול תקני או גירסאות 12ak , וכן גירסאות מתקדמות של
מקלעי pkm , אקדחים מערביים ותתי מקלע ממשפחת הקלר וקוך האוסטרית כמו k5mp )ואילו ציוד הפרט )מדי הסוואה טקטיים, קסדות טקטיות מודרניות, סמלי כתף (patch ) וחזיות שכפ"ץ קלות בסגנון אמריקני מודולרי( הם העתק של מודל הכוחות למבצעים המיוחדים האמריקנים וגם הוא אינו מאפיין את הלבוש והזיווד של כוחות חיזבאללה או רדואן הרחבים.
כל האימונים המופיעים בסרטונים הינם העתקות מלאות של אימוני כוחות מיוחדים ללוחמה בטרור מן המערב (כפי שהם מופיעים בתקשורת או בתרבות הפופולרית המערבית כולל כמובן סרטים הוליוודים ומשחקי מחשב) אלה הם אימונים יקרים שלכוחות חיזבאללה (ככוחות המיועדים לפעולות טרור וגרילה
, במתארים שונים) אין בשום אופן צורך או יכולת להתאמן בהם ובוודאי לא לרכוש אותם ברמת המיומנות המוצגת בסרט.

בתרגילי קרב המגע ובחלק מהטקטיקות וכמובן בציוד ובנשק ניכרת השפעת הכוחות המיוחדים הרוסים (ספצנאז למיניהם) עימם מצויים בקשר החיזבאללה בסוריה.
ואם כבר ברוסיה עסקינן, ניתן לומר בהחלט שגם הרוסים הציגו באופן דומה למערב ולעולם כולו יכולות מתקדמות מאוד בפלישה לקרים 2014 ובסוריה בשנת 2015 אך רק כאשר נכשלה תוכניתם המקורית לסיים את המלחמה באוקראינה במהירות , התגלו הפערים העצומים בין היכולות הצבאיות שהודגמו והופגנו בציבור לבין היכולות האמיתיות של עיקר צבא רוסיה.

המסקנה המתבקשת הינה כי לכל הסרטונים מטרה אחת בלבד:
לנסות להפחיד את הציבור בישראל מעימות צבאי, עימות אשר למרות עלותו לישראל, יהיה קטלני וסופני לחיזבאללה (אשר בנוי כ"צבא ליום אחד").
חיזבאללה עושה שימוש נרחב ב"הונאת התפוח" אותה הונאה עתיקה המופיעה כבר בתלמוד בה מניח הסוחר הממולח בראש ערימת התפוחים קומץ תפוחים נבחרים ובכך מסתיר ומעלים את הפגמים החסרונות והליקויים של התפוחים הרקובים והכעורים שבתחתית הערימה.
נסראללה הוא שחקן פוקר אולטימטיבי אשר יעשה הכל בכדי שלא יצטרך לבסוף להניח את הקלפים הדלים שבידו חשופים על השולחן. ואשר אין לו שום אינטרס להיכנס למלחמה נרחבת שתמיט עליו חורבן יקר כאשר הוא יכול להרתיע את ישראל ולנסות להשיג הישגים שונים באמצעות סרטוני הפחדה זולים.
כך או אחרת בסרטונים אכן מודגמת יכולתו המרשימה ביותר של החיזבאללה- הלוחמה הפסיכולוגית.

קרדיט: יאיר אנסבכר – אנליסט צבאי    קרדיט לתמונה: זייתון ניוז