האם צפוי בקרוב כתב אישום נגד שליח וושינגטון לאיראן, רוברט מאלי?

יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני, מייקל מק'ול, ביקש ממזכיר המדינה אנתוני בלינקן פרטים על החקירה הקשורה לסיווג הביטחוני של השליח האמריקני לאיראן רוברט מאלי, על רקע דיווחים של טיפול שגוי שלו במסמכים מסווגים.

דיווחים בתקשורת האמריקאית הצביעו על כך שהרפובליקני מייקל מק'ול שלח מכתב לבלינקן – שלשום, יום שישי – ושאל אותו על הסיבה להענקת חופשה ללא תשלום לשליח המיוחד של מחלקת המדינה האמריקנית לאיראן לאחר שהשהה את הסיווג הביטחוני שלו מוקדם יותר השנה כדי לחקור את האשמות של טיפול לא נכון במסמכים סודיים.

 

הוועדה ביקשה בעבר מהשליח להעיד בשימוע על המשא ומתן של משרד החוץ האמריקני עם איראן, אך מסרה כי המשרד השיב כי מאלי לא יכולה להעיד עקב מחלתו של בן משפחה קרוב.

"בהתחשב בחומרת המצב, הכרחי שמחלקת המדינה תספק בדחיפות הסבר מלא ושקוף של הנסיבות סביב השעייתו של השליח המיוחד מאלי, כמו גם חקירות והצהרות המחלקה לקונגרס הנוגעות לשליח המיוחד", כתב מק'ול במכתבו, אשר פורסם באתר הוועדה.

משרד החוץ האמריקאי לא הגיב מיד לבקשה להגיב למכתב.

 

מאלי מצדו אמר ל"רויטרס" ביום חמישי האחרון, "הודיעו לי שהסיווג הביטחוני שלי בבדיקה. לא קיבלתי מידע אחר, אבל אני מצפה שהחקירה תסתיים בתוצאה טובה בקרוב. כרגע , אני בחופש".

בתגובה לבקשה להגיב על מכתבו של מק'ול, אמר מאלי: "אני להוט לדעת על מה הבדיקה של משרד החוץ, וברור שאני מוכן לשתף פעולה באופן מלא בעניין הזה".

מאלי מונה זמן קצר לאחר שהנשיא ג'ו ביידן קיבל את השלטון ב-2021, וקיבל על עצמו את המשימה לנסות להחיות את הסכם הגרעין עם איראן מ-2015 לאחר החלטת הנשיא לשעבר דונלד טראמפ ב-2018 לפרוש מההסכם ולהטיל מחדש את הסנקציות האמריקניות על טהראן.

 

מאלי תרם לעריכת הסכם הגרעין ב-2015, ומילא תפקיד מרכזי בניסיונו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון בשנת 2000 לתווך להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, ניסיון שנכשל.

על פי הסכם 2015, טהרן צמצמה את תכנית הגרעין שלה לאחר שהתקשתה להשיג את החומרים הבקיעים הדרושים לבניית נשק גרעיני, בתמורה להקלה רחבה בסנקציות. טהראן מכחישה שביקשה לפתח נשק גרעיני.

גורמים מערביים ואיראנים אמרו מוקדם יותר החודש כי ארצות הברית, לאחר שלא הצליחה להחיות את ההסכם, ניהלה שיחות עם איראן במאמץ להפיג את המתיחות על ידי התוויית צעדים שיבלמו את תכנית הגרעין של איראן ויובילו לשחרור כמה אזרחים אמריקאים המוחזקים בטהראן תמורת ביטול ההקפאה של כמה נכסים איראנים בחו"ל.

الولايات المتحدة تنتقد تعامل الغرب مع إيران في ملف الرهائن | الشرق للأخبار

קרדיט: איראן אינסיידר   קרדיט לתמונה: אלשרק אלאחבאר