עוד טעימה מתרבות מרוקאית

כבר כתבתי לכם בעבר מעט על מרוקו ועל הבֶּרְבֵּרִים – אמגזים, בצפון אפריקה, ובין היתר הבאתי בפניכם אגדה עתיקה, והכרתי לכם מעט מהמוזיקה האמגזית, והפעם אכיר לכם עוד מעט מהתרבות המוזיקלית האתנית של הבֶּרְבֵּרִים ואת אחת מהלהקות הברבריות הוותיקות במרוקו, להקת המוזיקה והמחול – עוואד איט (عواد أيت = Awwad Ait)

כפי שמעיד שמה, הלהקה באה מקונפדרציית שבטים בֶּרְבֵּרִים, בשם איט בעמראן (أيت باعمران = Aït Baamrane) שנמצאת בדרום מערב מרוקו, במחוז סידי איפני (سيدي إفني = Sidi Ifni)

הלהקה מופיעה כבר שנים רבות בפסטיבלים , באירועים של חגיגות דתיות ולאומיות, ואירועים בֶּרְבֵּרִים מקומיים, ותוכלו לראות דוגמה גם משנת 1994.

ביום שישי שעבר, ה 23 ביוני, הלהקה פתחה את הפסטיבל הבֶּרְבֵּרִי בקהילה הכפרית הקטנה טאוג’אזה (تيوغزة = Tioughza) שבה נמצאים חלק משבטי קונפדרציית איט בעמראן.

המוזיקה והריקודים אינם ייחודיים ללהקת עוואד איט, אלא הם חלק מהתרבות הבֶּרְבֵּרִית-אמגזית, וגם אם לאוזן המערבית, הרגילה לצלילים ומקצבים אחרים, עלולה המוזיקה להיות מעט צורמת, אספר לכם שמדובר במה שנקרא באמגזית ⴰⵃⵡⴰⵛ = אחוואש (أحواش = Ahwash) שמוצאו בתרבות הקהילות הבֶּרְבֵּרִיות מדרום מרוקו.

האחוואש הוא מופע של להקה הכולל ריקוד, שירה, הקראת שירים, ונגינה על כלי נשיפה וכלי הקשה, שמבוצע כחגיגה של הקהילה בפסטיבלים מקומיים, ולרגל חגים דתיים ואירועים מקומיים, אזוריים ולאומיים.

לכל שבט יש לפחות להקה אחת, כך שמטבע הדברים ישנן להקות נוספות המופיעות עם מוזיקה וריקודים דומים, כפי שתוכלו לראות לדוגמה את להקת אחוואש איט אלרוח’ה.

פן ייחודי למופעי להקות האחוואש, שהריקוד הקבוצתי של הלהקה, יכול להיות גם ריקוד מעורב של נשים וגברים רוקדים יחד, ויש מקרים בהם תופיע להקת אחוואש של נשים בלבד.

קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט למזרח התיכון    קרדיט לתמונה: ויקיפדיה