מבזקי חדשות ליום 1-7-2023. מתעדכן

*- צרפת: כולם מאשימים את כולם וניצני מהומות גם בבלגיה לאחר לילה שלישי של מהומות קשות של שריפה, ביזה ולינצ'ים ברחובות, ממשלת צרפת מתכנסת כשעל הפרק הכרזת מצב חירום. כרגע הפוליטיקאים עסוקים בעיקר בהאשמות. מפלגתו של הנשיא מקרון טוענת כי הצעירים בעיקר ממוצא צפון אפריקאי המשתוללים ברחובות מוסתים על ידי השמאל הקיצוני. כמו כן נטען כי כנופיות פשע מנצלות את הכאוס לביזה. מנגד ישנן טענות שהמשטרה "גזענית" כלפי הצרפתים המוסלמים ששיעורם באוכלוסייה עולה על 10% ורבים מהם חיים בעוני ובשולי החברה. בינתיים הנזקים הכלכליים בצרפת כתוצאה מהפרעות אדירים ומוערכים בעשרות מיליוני יורו לפחות. התחבורה הציבורית לא פועלת כרגיל היום בפריז ואפילו דווח על שריפה במתחם הבריכה האולימפית שמוקמת בימים אלה לקראת אולימפיאדת פריז 2024. אמש כבר החלו ניצני מהומות גם בבלגיה והמשטרה עצרה כמה עשרות מתפרעים גם הם ממוצא צפון אפריקאי שהציתו מכולות אשפה.

*- טירוף ברחובות צרפת מה שקורה בצרפת מזעזע. אובדן שליטה מוחלט כשהכנופיות שולטות ברחובות הערים. ההשתוללות הפעם החלה בעיר נאנטר לאחר הרג צעיר ממוצא אלג'ירי על ידי המשטרה. או אז החלו התפרעויות שם והן התפשטו לשאר הערים. הפורעים מציתים מכל הבא ליד ומתעמתים עם כוחות הביטחון. פורעים גם עשו לינץ' באזרח פשוט שכל חטאו שניסה להגן על רכבו.

*- "הציור" של פוטין… בסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק בערבית מתפרסם סרטון מהיום של הנשיא פוטין. הוא ביקר בתערוכה כלכלית והתבקש לצייר ציור על מסך מתוצרת רוסית וזה מה שיצא לו….הוא לא שכח גם לחתום. נראה שהקרמלין עושה כל מאמץ לשדר "עסקים כרגיל" מבחינת הנשיא אחרי סוף השבוע הסוער שעבר על המדינה.

*- תקרית חמורה ודי נדירה הערב בסעודיה. לפי הודעה רשמית, חמוש ירד ממכונית ליד הקונסוליה האמריקאית בעיר החוף ג'דה ונורה למוות בחילופי אש עם המאבטחים. גם אחד המאבטחים נהרג. התקרית הזו מתרחשת כאשר לא הרחק מג'דה בעיר מכה יש כ-2 מיליון עולי רגל במסגרת חג הקורבן. חשוב לציין שהנסיבות של התקרית עדיין לא ברורות. זהותו של החמוש לא נמסרה.

 

*- המיליונים יוחזרו לפריגוז'ין? ביום המשבר הזה דווח כי משטרת סט. פטרסבורג הצליחה לשים ידיה על מיליוני דולרים השייכים לקבוצת וגנר. המודיעין הרוסי שיודע היטב את סודותיו של האוליגרך פריגוז'ין, מממן וגנר, עצר היום מספר רכבי ואן ל"בדיקה שגרתית" ליד בית מלון המשמש אותו בימים כתיקונם. בתוך הרכבים נמצאו ארגזים ובהם 4 מיליארד רובל, קרי כ-47 מיליון דולר. פריגוז'ין הצהיר בתגובה כי כספים אלה יועדו לתשלום משכורות אנשי וגנר. עוד הוא ציין כי תשלומי השכר מאז ומעולם נעשים במזומן.

*- פוטין "עבד" על פריגוז'ין? נשיא רוסיה נאם לאומה לפני זמן קצר לראשונה מאז הסתיים המרד של קבוצת וגנר ביום שבת. היה זה נאום תקיף. פוטין הצהיר כי מארגני המרידה בגדו במדינה ולכן יועמדו לדין. דברים אלה נוגדים דיווחים בשבת ולפיהם נשיא רוסיה יוותר על העמדה לדין של ראשי קבוצת וגנר ובראשם יבגני פריגוז'ין שנמצא ככל הנראה במינסק. פוטין הוסיף כי "הנאו נאצים" בקייב וכן מדינות המערב רצו לראות חיילים רוסים הורגים חיילים רוסים. לפוטין היו מילים חמות דווקא לשכירי החרב של וגנר. לדבריו, מדובר ב"פטריוטים" רוסים שהולכו שולל. הוא נתן להם שלוש אפשרויות: לחתום הסכם עם משרד ההגנה, לחזור לבתיהם או לעבור לבלרוס. פוטין לא הזכיר בנאומו את שר ההגנה שויגו שהואשם על ידי ראשי וגנר במחדלי המלחמה באוקראינה. בקיצור, נאום שלא יפזר את השאלות הרבות על מה שהתרחש ברוסיה בשבת.

*- חיזבאללה עמוק בתוך הצבא הלבנוני כבר שנים מזהירים גורמי ביון מפני הסכנה הנשקפת מהזרמת ציוד מתקדם לצבא לבנון מחשש שהוא ישמש בסופו של דבר את חיזבאללה במאבקו נגד ישראל. ואכן בסוף השבוע דיווחה רשת אל-ערביה כי "חיזבאללה גייס סוכנים בתוך מוסדות הביטחון והמודיעין של המדינה הלבנונית". לפי הדיווח, סוכני ארגון הטרור השיעי עושים שימוש במכ"מים של נמל התעופה של ביירות וכן אלה שברשותו של חיל הים הלבנוני וזאת "ללא ידיעת צמרת הצבא (הלבנוני)". אין כי השימוש במכ"מים נועד לאפשר לחיזבאללה לקבל תמונה על התנועות האוויריות של ישראל בים ובאוויר. בדיווח נמסר עוד כי אחד מסוכני חיזבאללה שזוהה רק באותיות ח ו-מ. נחשף השנה כמי שהשתמש בציוד הצבאי למטרות הארגון. רשת אל-ערביה הוסיפה כי חיזבאללה מנצל גם את הסיוע המערבי שניתן לצבא לבנון למטרותיו.

*- מתח ביטחוני? ישראל מתירה לתושבי עזה לטוס מרמון כלי תקשורת פלסטיניים חשפו אתמול כי חברות תיירות מהגדה בקשר עם חברות מעזה כדי לארגן טיסות לתושבי הרצועה לאנטליה בטורקיה דרך נמל התעופה הישראלי ע"ש אילן רמון. לפי המידע המתפרסם בתקשורת הערבית, הטיסה תותר לעזתים מעל גיל 35, בתנאי שלא חל עליהם איסור ביטחוני מהרשויות הישראליות. לפי הדיווח, הטיסות יתאפשרו מדי יום שני, החל מה-3 ביולי הקרוב, ועלות לאדם תסתכם ב-500 דולר וזה כולל הוצאת אישור נסיעה, הסעה ממעבר ארז לשדה התעופה רמון ובחזרה, כרטיס טיסה לטורקיה ובחזרה וכל האגרות בשדה התעופה..

*- האג: הוגשה תביעת ענק נגד ישראל בשווי 25 מיליארד דולר קבוצה של עורכי דין הגישה לבית המשפט הפלילי הבין לאומי בהאג תביעת ענק בשווי 25 מיליארד דולר נגד ישראל, כך מדווח אתר אלג'זירה. עורכי הדין טוענים כי הם מיופי הכוח של שמונה חברי פרלמנט פלסטינים מעזה שיזמו את התביעה (אגב בית משפט בראמאללה הורה על פיזור הפרלמנט הפלסטיני כבר בשנת 2018). ישראל נתבעת על "פשעים" שביצעה כנגד תושבי עזה מאז 2007 ובדגש על נזקים שנגרמו מהמצור. הסכום אליו הגיעו התובעים מבוסס על מסמך שפרסם האו"ם לפני מספר שנים ושם נכתב כי נזקי המצור על עזה בין השנים 2007 ו-2018 הסתכמו ב-16.7 מיליארד דולר. עכשיו נותר לראות האם בית הדין יסכים לדון בתביעה או יגלגל אותה מכל המדרגות…

Rebuilding begins in Gaza amid dire conditions in the wake of war with  Israel - YouTube
קרדיט: ערוץ הטלגרם מבט עולמי    קרדיט לתמונה: רשתות חברתיות